Politika

Archive: Barmská disidentka Su Ťij se vČesku učí budovat demokracii

Organizátorům konference Forum 2000, která bude slavnostně zahájena dnes večer, se letos podařilo přilákat do Prahy množství významných hostů. Vedle tibetského duchovního vůdce dalajlamy se konference zúčastní také vůdkyně barmské demokratické opozice.

Cti hostit ikonickou disidentku Aun Schan Su Ťij se tak České republice dostává nedlouho po jejím vůbec prvním evropském turné v létě roku 2012, kdy si po více než dvaceti letech mohla převzít svou Nobelovu cenu míru. Kromě České republiky Su Ťij navštívila před vystoupením v Praze také Maďarsko a stihla rovněž poznat nejvyšší představitele Polska.

Na každoroční konferenci Forum 2000 byla zvána dlouhodobě navzdory faktu, že jí barmské úřady nedovolovaly vycestovat. Václav Havel, který je spoluzakladatelem konference, barmskou opozici totiž vytrvale podporoval.

Dvacet let internace

Su Ťij na sebe připoutala pozornost světové veřejnosti na začátku devadesátých let, kdy získala nejdříve Sacharovovu cenu za svobodné myšlení a pak i Nobelovu cenu míru. Její politická kariéra je součástí jihoasijského fenoménu političek ze silných dynastií, jakými v minulosti byly Indira Gándhíová či pakistánská premiérka Bénazír Bhuttová.

Otec barmské političky Aun Schan stál na úsvitu nezávislé Barmy v roce 1947. Díky tomu Su Ťij získala špičkové vzdělání v Oxfordu a následně působila v OSN v New Yorku. Během svého pobytu v zahraničí se setkala se svým budoucím manželem, spisovatelem Michaelem Vaillancourtem Arisem. Su Ťij se v roce 1988 vrátila do Barmy a právě její vztah s manželem dodal obzvláště tragický rozměr domácímu vězení, v němž byla barmskou juntou držena od roku 1989. Její politická strana NLD (Národní liga pro demokracii) se mohla vrátit do politiky až po uvolnění diktatury v roce 2012, kdy v doplňujících volbách získala 43 ze 44 volných mandátů v barmském parlamentu.

Střední Evropa jako vzor

Su Ťij se na pozici odpovědné vůdkyně Barmy připravuje již od svého propuštění před třemi lety. I její současná návštěva zapadá do její snahy o čerpání zkušeností s přechodem od autoritativního režimu k demokracii. O plánu navštívit krajiny bývalého východního bloku se uvažovalo od jejích přednášek na amerických univerzitách v říjnu 2012, kde prohlásila: „Chceme se učit od každého, kdo dosáhl přechodu k demokracii… Protože jsme tak daleko za všemi ostatními, naší silnou stránkou je, že můžeme zjistit, kterých chyb bychom se měli vyvarovat.“

O „inspirujícím přikladu“ pak Su Ťij mluvila i v Polsku, kde se setkala s dalším držitelem Nobelovy ceny – Lechem Wałęsou. Na závěr své cesty teď přijíždí do Prahy na konferenci, jejíž letošní téma zní „Společnosti v přerodu“. Jak bývalá disidentka oznámilaletos v červnu na Světovém ekonomickém fóru v barmském Neipyijtu, své naděje na dokončení přerodu barmské společnosti upíná k prezidentským volbám v roce 2015, kdy se chce pokusit získat nejvyšší úřad v zemi.

Její účast na konferenci je bezpochyby výjimečnou událostí, která zviditelní Českou republiku a přidá na věhlase konferenci Forum 2000. Pakliže jste se nestihli předem zaregistrovat k účasti na konferenci, můžete využít možnosti sledovat řadu diskusí on-line na stránkách nadace Forum 2000.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *