Politika

Archive: Je Babiš populista italského nebo rakouského střihu?

Politické strany postavené na charismatické osobnosti vlivného miliardáře nejsou v evropském měřítku nic nového. Zahraničních paralel se nabízí hned několik: je Andrej Babiš mladší verzí Silvia Berlusconiho nebo Franka Stronacha?

Související články

Po horkém létě, kdy byla česká i zahraniční média svědky politického chaosu pod taktovkou prezidenta republiky, jsou nadcházející české volby sledovány s jistou opatrností. Zdá se, že se zahraniční média straní jakýchkoli větších analýz, dokud nebudou spočteny volební lístky a nezačne nové politické vyjednávání.

Výjimkou je komentář Douga Bandowa z amerického Cato Institute, jejž publikoval časopis Forbes. Autor se v něm primárně zamýšlí nad nebezpečným vzestupem komunistické strany v Česku, která je již nyní v evropském měřítku nejsilnějším parlamentním uskupením z řad „starých“ komunistických stran. Článek nicméně představuje také osobnost Andreje Babiše, který vlastní jedny z nejdůležitějších novin v České republice, a poté, co se sám pustil do politiky, nemůže být podle Bandowa srovnáván s nikým menším než se Silviem Berlusconim.

Stejně popsal Babiše již v červenci týdeník The Economist, který upozornil, že přes podobnost s jinými mediálními magnáty je Babišův nákup nakladatelství MAFRA znepokojivý. Existuje totiž nebezpečí (podrobně jsme o tom psali v tomto článku), že Babiš bude využívat svých novin k diskreditaci možných protivníků, což mu přidá politické body i přesto, že se vyvaruje přímé osobní propagandy.

Andrej il Cavaliere

Jít v italským stopách je nyní to poslední, co by česká politika potřebovala, nicméně s Andrejem Babišem by mohla učinit první nesmělé krůčky: mediální magnát Berlusconi se stal premiérem poté, co jeho tři měsíce stará politická strana Forza Italia vyhrála parlamentní volby v roce 1994. A ačkoli jeho první koaliční vláda vydržela sotva pár měsíců, Berlusconi, přezdívaný il Cavaliere, se od té doby stal hlavní tváří italské politiky a dnes se jen nerad vzdává své politické moci.

Ačkoli Andrej Babiš prozatím neprojevuje žádný z extrémních osobnostních rysů svého italského protějšku, jeho angažovanost v politice i v mediálním světě vyvolala podobné obavy ze střetu zájmů a omezení novinářské svobody dotčených deníků. Poslední zpráva Reportérů bez hranic nyní především díky Berlusconimu označuje italskou novinářskou svobodu jako „problematickou“.

Rakouský magnát politikem

Rakouská média, například deník Der Standard, zas přirovnávají osobnost Andreje Babiše k rakouskému populistovi a miliardáři Franku Stronachovi, který v nedávných volbách kandidoval se svým protivládním hnutím Team Stronach. Také Stronachova strana se ve své předvolební kampani především vymezovala proti současné vládě a upozorňovala na rozdíly mezi profesionálními politiky a lidmi, kteří již něco dokázali v soukromém sektoru. Sám jednaosmdesátiletý Frank Stronach vystavěl své jmění na společnosti Magna International, což je světový gigant v obchodu s autodíly.

Stronach však svůj požadavek na odpovědnost politiků vztahuje sám na sebe jen částečně. Ačkoli se jeho strana s 5,7 procenty hlasů dostala do rakouského parlamentu, Stronach se jen nerad vzdává možnosti danit své jmění v Kanadě, kde v uplynulých letech žil a podnikal, raději než v Rakousku, kde se politicky angažuje.

Babiš vs. minulost

Předvolební kroky Andreje Babiše jsou sledovány i na Slovensku, i když více v souvislosti s politikovou minulostí. Babiš se minulý týden s omluvou na „vážnou pracovní zaneprázdněnost“ nedostavil k okresnímu soudu v Bratislavě, kde měl vystupovat ve svém sporu s Ústavem paměti národa. Ten zveřejnil svazky, podle nichž měl Babiš spolupracovat s komunistickou Státní bezpečností. Babiš odmítá, že by pracoval jako agent StB, nicméně podle slovenské tiskové agentury TASR nepopírá, že se s příslušníky StB stýkal, i když za jiných okolností.

Místo daňových problémů či sexuálních skandálů tak českého miliardáře slovenského původu pronásleduje jeho angažovanost v dobách socialismu. Ta ho mimo jiné dovedla až do Petrimexu, podniku zahraničního obchodu, kde v 80. letech pracoval, a kde měl podle záznamů také donášet StB. Jestli tomu tak skutečně bylo, nebo zda si Státní bezpečnost vedla Babišovy záznamy z jiných důvodů, bude muset prokázat slovenský soud.

Andrej Babiš tedy podobně jako jeho zahraniční kolegové vzbuzuje mnohé otázky, na něž nám (navzdory své vážné pracovní zaneprázdněnosti) dluží odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *