Politika

Archive: Okomentáři Rusnoka kpohřbu Mandely píší vIndii, Mexiku i Jižní Africe

Nevybíravá slova předsedy vlády, který se třepe, aby se nemusel zúčastnit plánovaného pohřbu Nelsona Mandely, se rozšířila na zpravodajské servery z celého světa.

Související články

Jen málokteré informaci související s Českou republikou se dostane takové publicity, jako páteční slova Jiřího Rusnoka ohledně pohřbu Nelsona Mandely. Jeho vyjádření, zachycené mikrofony v Poslanecké sněmovně, se však vyrovná i záznamu prezidenta vrávorajícího nad korunovačními klenoty.

„Premiér, který odeslal do Jižní Afriky kondolence vyjadřující ‚hluboký zármutek‘, k cestě řekl, že se jedná o ‚dálku jako prase‘,“ napsala francouzská agentura AFP. Právě články zpravodajských agentur převzala média na celém světě. Zatímco list Washington Post v titulku rovnou publikoval Rusnokovu větu: „Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet,“ kanadský Global Newsinformoval, že Rusnok „použil vulgárních výrazů k popsání své nechuti zúčastnit se Mandelova pohřbu.“

První zmínka o Rusnokovi

Australský server ABC publikoval článek „Český premiér Rusnok doufá, že se vyhne pohřbu Nelsona Mandely“. Indický deník The Telegraph na svém webu napsal, že „český premiér Jiří Rusnok by před Mandelovým pohřbem upřednostnil plánovaný oběd.“ Jihoafrický server Eyewitness News o komentáři českého premiéra informoval v článku „Jak nereagovat na smrt Madiby,“ jak Jihoafričané Mandelu důvěrně nazývají.

„Mnozí světoví lídři by za nic na světě nezmeškali pohřeb Nelsona Mandely, ale český premiér Jiří Rusnok není jedním z nich,“ napsal mexický zpravodajský server Noroeste.com. Je podivuhodné, že tento text je na serveru vůbec prvním, ve kterém se jméno Jiřího Rusnoka vyskytuje. Mexičtí novináři nezaznamenali jeho jmenování předsedou české vlády, nezmiňují ho ani v souvislosti s proběhlými volbami. Až Rusnokova slova o Mandelově pohřbu si získala jejich pozornost.

Obama, princ Charles a Kohout

Bojovník proti apartheidu a nositel Nobelovy ceny míru zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let. Světová média teď hovoří o přípravě „největšího pohřbu všech dob“. Mezi účastníky budou současný i bývalí prezidenti USA, francouzský prezident Hollande, Británii bude reprezentovat premiér Cameron a princ Charles, za Německo pojede prezident Gauck a zúčastnit by se měl i papež František. Za Českou republiku se nakonec do Jižní Afriky vypraví ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.

Podle člena jihoafrické vlády Collinse Chabaneho svou účast zatím potvrdilo 53 hlav států. „Očekáváme ještě další potvrzení a chtěli bychom zopakovat, že budeme rádi, když nás naši mezinárodní hosté navštíví v těchto těžkých časech,“ řekl Chabane. „Skutečnost, že zahraniční představitelé váží cestu do Jižní Afriky v tak krátké době, ukazuje, že Nelson Mandela má zvláštní místo v srdcích lidí na celém světě.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *