Spolecnost

Archive: Popstar Schwarzenberg

Především jako potenciálního nástupce Václava Havla vidí zahraniční novináři Karla Schwarzenberga. Ačkoliv mu dosud předvolební průzkumy nedávaly mnoho šancí na postup do druhého kola, jeho výrazná kampaň v posledních dnech graduje.

Související články

Zvláštní článek věnovala současnému ministru zahraničí komentátorka Alexandra Mostyn z rakouského deníku Wiener Zeitung. Schwarzenberg se podle ní stal populární hvězdou prezidentských voleb, ačkoli podle jednoho z průzkumů dva dny před prvním kolem dosahuje pouze na čtvrté místo. Příznivci Karla Schwarzenberga však nyní dodávají kampani v posledních dnech ten správný adrenalin.

Nad pražskou magistrálou byl před několika dny rozvinut obří portrét Václava Havla v tričku zobrazujícím čtyři podobizny Schwarzenberga, Havlova přítele a souputníka. S jeho jménem, velkými písmeny: Karel. Prezidentský kandidát získal podporu celé řady známých osobností. V tzv. „Tříkrálové výzvě“ vyzvalo na 130 lidí z kultury a společnosti k volbě Schwarzenberga. Před pár dny se k nim přidal také bratr zesnulého prezidenta, Ivan Havel.

Břímě vlády

Hans-Jörg Schmidt pro deník Sächsische Zeitung popisuje Schwarzenberga jako jednoho z kandidátů, který s sebou nese morální hodnoty. „Pro něj by to byl návrat na Pražský hrad, kde dříve vedl kancelář prezidenta Václava Havla. Schwarzenberg už ale není nejmladší. Češi se často baví na jeho účet, protože se zdá, že usíná na všech parlamentních debatách. Podle svých slov pravidelně zavírá oči, protože se mu špatně sedí: hned vedle řečnického pultu, kde je přímo ve světle reflektorů,“ píše Hans-Jörg Schmidt.

Větším problémem je pro Schwarzenberga jeho angažmá v současné nepopulární vládě. Jak píše ve své předvolební analýze deník Süddeutsche Zeitung, „voliči jsou evidentně unavení z etablovaných stran.“ Tento deficit uznává i Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský magazín Profil. „Vláda udělala mnoho chyb,“ říká a dodává, že před dvěma lety by jeho šance byly vyšší. „Ale těší mě, že mám úspěch u mladších voličů s hlavními tématy právního státu, transparentnosti a boje proti korupci.“

„Kníže zůstává blízký svým lidem,“ uzavírá svůj článek Alexandra Mostyn. Své 75. narozeniny slavil veřejně v brněnské tramvaji. Pro Pražany zas včera uspořádali známé osobnosti umělecké scény velký koncert pod širým nebem na podporu Schwarzenberga, podle nich jediného kandidáta, který může nést dědictví Václava Havla.

Hlasy voličů Havla mohou přijít nazmar

Polská Gazeta Wyborcza ve článku Lubosze Palaty ze 6. ledna uvedla, že si 83% obyvatel České republiky ve stínu nedávné amnestie přeje, aby první přímé prezidentské volby ukončily éru „klausismu“. „Bohužel nebude ve druhém kole pro koho hlasovat,“ píše autor a dodává: „Hlasy voličů Václava Havla – mimo jiné i proto, že před rokem zemřelý český prezident nestačil podpořit žádného z kandidátů – budou rozděleny mezi pět konkurentů.“

Zmíněnými pěti „Havlovci“ jsou míněni Zuzana Roithová, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzeberg. Autor komentáře uvádí, že hlasy všech dohromady by bez problémů stačily na vítězství; jedním dechem však dodává, že rozdělené přijdou vniveč, když ani podpora Jiřího Dienstbiera, ani Karla Schwarzenberga jakožto dvou nejsilnějších kandidátů nepřekračuje 15%. Schwarzenbergovo heslo „První kolo rozhoduje“ jakoby zbylí ideově sblížení kandidáti neslyšeli. Sofiina volba mezi Zemanem a Fischerem, kterou dosavadní volební prognózy a ankety předpokládají, pak může zapříčinit, že přímé volby, které měly být lékem, spíše mnoha Čechům způsobí nepěknou kocovinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *