Politika

Archive: Poslední ozvěny Václava Klause

Minulé pondělí se končící prezident opět postaral o trochu rozruchu, když se opřel do Václava Havla ve svém rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy. Havlovu ideologii označil za extrémní levičáctví a přirovnal ji k jakobínství, nechvalně proslulému symbolu krvavé fáze francouzské revoluce. Bývalý prezident podle Klause prosazoval „elitářskou postdemokracii“ a „modernistické boření existujícího lidského řádu“. O tři dny později Klaus dodal, že se za své výroky nestydí.

Klausovi zbývá na Pražském hradě jen několik posledních týdnů a je nucen své výrazivo stupňovat, aby vyvolal odpovídající pozornost. Klausových výroků si díky tomu všiml například belgický list La Libre Belgique. Pochopení pro ně ovšem nemá. V ostrém článku pojmenovaném „Poslední blouznění Václava Klause“ o prezidentovi napsal, že „mnozí Češi pochybují o jeho duševním zdraví a ptají se, co ještě bude před svým odchodem schopen udělat.“

Deník napsal, že podle Klause Havel ve svém nitru ukrýval „Robespierra a gilotinu“. Za „kosmopolitismem“, který mu Klaus vytýká, se podle článku skrývají Havlovy sympatie k Židům. Zmíněn je také další Klausův výrok, že se cítí „více ohrožen Evropskou unií než Ruskem“.

Celkově odcházející prezident nevytváří obraz muže, který by se chystal opustit politickou scénu, uzavírá La Libre Belgique. Leda že by se Klaus podobal postavě Salieriho z Formanova Amadea. „Salieri celý svůj život Mozartovi záviděl. Po jeho smrti se zbláznil.“

Provokatér Klaus

Nejnovějším výrokům prezidenta, který „se nebojí provokací“, se věnoval také německý Süddeutsche Zeitung ve svém vydání z 12. února. Deník připomněl, že vztahy mezi Klausem a Havlem nebyly nikdy v minulosti příliš dobré. Klaus dlouhodobě snižoval podíl disidentů na pádu komunistického režimu a zpochybňoval Havlovu „nepolitickou politiku“.

Klausovy nynější výroky však podle deníku vyvolaly silné reakce: „Havlovi bývalí spolupracovníci dokazují jejich nepřesnost a mnozí další kroutí hlavou.“ Süddeutsche Zeitung citoval Alexandra Vondru, který prohlásil, že kdyby byl Havel jakobín, skončil by současný prezident na popravišti. Článek uzavřel odkazem na Vladimíra Hanzela, který napsal, že Klaus bude brzy zapomenutou epizodní figurkou, zatímco Havel zůstane jednou z největších osobností moderní české historie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *