Spolecnost

Archive: První reakce na prezidentskou volbu: Exkomunista proti šlechtici

Za hlavního vítěze včerejšího prvního kola prezidentských voleb je označován Karel Schwarzenberg, který dovolil předem favorizovanému Miloši Zemanovi náskok pouze 0,8 %. Výsledky voleb podle agentury Reuters naznačují, že Zeman bude čelit ve druhém kole silné konkurenci.

„Pětasedmdesátiletý Karel Schwarzenberg je nezpochybnitelným vítězem 1. kola českých prezidentských voleb. Zda se stane prezidentem, rozhodne až 2. kolo za dva týdny, ale takový výsledek je i tak senzací, a to výjimečně pozitivní,“ komentoval výsledky polský server Polytika.pl. Výsledek prý překvapil i samotného kandidáta, neboť „otevřeně deklaruje svou příslušnost ke katolické církvi. Kromě českého má také švýcarské občanství a je výjimečně bohatý, neboť zdědil rodové majetky v Rakousku, Bavorsku a ve Švýcarsku. V rovnostářské, k Němcům a katolicismu tradičně nepřátelské české společnosti se vlastně jedná o soubor chyb.“

Z prvního kola postoupili dva velmi rozdílní kandidáti a závěr prezidentských voleb bude soubojem „nového proti starému“, píše server Euronews.

Zeman vs. Schwarzenberg

Zeman je často označován za exkomunistu, ač byl v KSČ pouze dva roky. Agentura AP, citovaná např. deníkem The Washington Post, ho stručně popisuje jako silného kuřáka se slabostí pro alkohol. „Jako premiér se Zeman dostal do pozornosti mezinárodních médií díky svým přímočarým prohlášením,“ píše agentura a připomíná Zemanovo přirovnání Jásira Arafata k Hitlerovi nebo označení Rakušanů protestujících proti Temelínu za „idioty“. BBC napsala, že Zeman je známým svým „vtipným ponižováním politických oponentů“.

Karel Schwarzenberg je pro světová média především následovníkem Václava Havla. Bez ohledu na výsledek druhého kola volby bude nástupce Václava Klause podle zahraničních novinářů více nakloněn Evropě. Schwarzenberga ale francouzská AFP nazývá jednoznačně proevropským kandidátem a připomíná jeho hlasité protesty proti Nečasově odmítnutí evropského fiskálního paktu minulý rok. „Kultivovaného Schwarzenberga bafajícího z dýmky“ prý jeho podporovatelé označují za čestného a zkušeného.

Pozornost pro Vladimíra Franze

Většina zahraničních médií zmiňuje překvapivý neúspěch Jana Fischera. Byl vyřazen „černým koněm“ voleb Schwarzenbergem, píše internetový Times of Izrael. Právě izraelská média věnovala kandidatuře Jana Fischera největší pozornost. Fischerovo židovství mohlo podle serveru hrát roli v jeho nepopularitě. Mnohé deníky informují také o pátém místě Vladimíra Franze. Ten byl v mezinárodním měřítku jednoznačně nejvíce medializovaným kandidátem, jak jsme informovali v samostatném článku. Jeho potetovaná tvář i po skončení prvního kola stále často články o českých volbách doprovází – namísto fotografie postupujících kandidátů. Sám Franz označil svůj výsledek za úspěch.

Čínskou státní zpravodajskou agenturu Xinhua zaujal postoj Václava Klause, známého svou kritikou přímé volby. Klaus v pátek prohlásil, že doufá, že lidé budou volit „podle sebe, své hlavy, a ne podle té vzedmuté mediální kampaně“, informovala agentura v článku nazvaném „Český prezident naléhá na voliče, aby se vyhnuli vlivu médií ve volbách“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *