Spolecnost

Archive: Svět se bojí KSČM uvlády, Češine

Popularita české komunistické strany nemá v Evropě obdoby. Pět dní před českými volbami se ale zdá, že se voliči i média dohadují především o šancích a budoucnosti malých stran. Představa vlády závislé na KSČM ale vzbuzuje zdvižená obočí v zahraničí.

Znepokojivého nárůstu oblíbenosti komunistické strany si všiml například Doug Bandow ve svém článku pro americký časopis Forbes. Autor, člen think-tanku Cato Institute, se ve své analýze podivuje, jak nízká je necelých 24 let po sametové revoluci důvěra Čechů v demokracii a stávající ekonomický systém. Podle Bandowa je obzvlášť překvapivý úspěch strany, která se na rozdíl od svých sesterských partají ve východní Evropě nezreformovala a dokonce v roce 1996 popsala svou čtyřicetiletou vládu jako „jedno z nejlepších období sociálního a ekonomického růstu“.

Zatímco komunistické strany v Maďarsku a Polsku se vzdaly svých názvů i konzervativní marxistické ideologie, KSČM se proměnila jen minimálně. Její nejbližší ideologickou partnerkou je nyní německá Die Linke, která sklízí úspěchy převážně na východě Německa. Její účast ve vládě je ovšem na rozdíl od KSČM v nejbližších letech nepravděpodobná, neboť spolupráci s ní vylučují všechny ostatní strany včetně německých sociálních demokratů.

Komunisté po česku

Rozdílným naturelem českých komunistů a jejich kolegů v dalších částech střední Evropy se zabýval například také rakouský deník Der Standard. „Kdekoliv jinde ve střední a východní Evropě po roce 1989 převzali komunisté úlohu umírněné levice. V České republice ale tuto roli zastává sociální demokracie, jejíž tradice sahá až do dob Habsburské monarchie. Komunisté tak mohli ospravedlnit svou existenci jedině tím, že zůstali radikální,“ snažil se rakouským novinářům vysvětlit situaci politolog Jan Bureš.

To se ale letos může změnit. Podle Jiřího Dolejše, místopředsedy KSČM, nyní přítomnost komunistů ve vládě „přestává být tabu“ a sociální demokraté mohou přehodnotit svůj dlouholetý přístup ke spolupráci s komunisty. Ostatně, KSČM vládne v koalici s ČSSD již v deseti krajích a parlamentní spolupráce tak přestává být zcela nemyslitelná, informuje Forbes. Michael Schmölzet ve svém článku pro Wiener Zeitung nicméně dodává, že ani názory komunistických soudruhů nejsou tak radikální, jako byly před deseti lety, zejména co se týče vztahu k Evropské unii. Existuje tak prý možnost, že by v případě vládního angažmá převážilo proevropské křídlo komunistické strany.

Když třešně zrály

O zvyšujících se šancích komunistů informovala i americká ekonomická agentura Bloomberg. Ta tvrdí, že nástup komunistů k moci může usnadnit také Andrej Babiš. Stále rostoucí preference jeho hnutí prý mohou způsobit, že jedinou možností, jak sestavit vládu, bude pro ČSSD spolupráce s KSČM. „Svou jízlivou rétorikou si Babiš znepřátelil ostatní politické strany a může dotlačit sociální demokraty do aliance s komunisty.“

„Systém je pro většinu lidí horší, než ten předchozí, protože kromě toho, že lidé získali pozitivní věci, také mnoho ztratili,“ řekl vůdce komunistů Vojtěch Filip agentuře Reuters. Ta konstatuje, že komunisté budou po volbách prosazovat uvolnění fiskální disciplíny státu.

Wiener Zeitung upozorňuje, že by se voliči neměli nechat zmást třešněmi namísto srpu a kladiva v emblému KSČM. Hlavní cíle strany totiž zůstávají stále stejné: zestátnění a socialismus. Rakouský deník závěrem uvádí, že „je možné, že komunistické nebezpečí v roce 2013 ztratilo hodně ze své dřívější hrůzy.“ Na této proměně však bezesporu nese svůj díl viny také pravicová vláda a její rozpočtové škrty a korupční aféry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *