Politika

Archive: Vláda s podporou komunistů by měla v Bruselu problémy, říká polský analytik

Obraz Česka v unii není tak špatný, ale eventuální vláda ČSSD postavená na hlasech komunistických poslanců by nebyla v Bruselu přijata dobře, tvrdí Jakub Groszkowski, analytik polského Střediska východních studií (OSW). V případě takové vládní sestavy lze očekávat silnou kritiku zahraničních médií.

Během posledních let se hovoří o posilování postavení Polska v EU především díky proevropské vládě Donalda Tuska. Jak si v tomto ohledu během sedmi let vlády ODS stála Česká republika?

Myslím si, že za vlády pod vedením ODS velmi dobře fungovala spolupráce v rámci Visegrádské skupiny během jednání o víceletém finančním rámci (rozpočtu EU), což podle mě byla ukázka, jakým způsobem tyto státy rozhodují ve věcech, které jsou pro ně důležité. Bylo nutné tady nalézt shodu a formulovat nějaký jasný postoj a zdá se mi, že se to povedlo.

Samozřejmě, někteří lidé v Evropě byli možná trochu zmateni nečitelným názorem Prahy na krizi v eurozóně. Ten ale nebyl tak důležitý, jako třeba v případě Slovenska, které je v eurozóně. Z pohledu analytika je zajímavé, jak se na to Česko dívá, ale pro Brusel, Berlín či Paříž nebyl český postoj příliš důležitý.

Teď je favoritem voleb proevropská sociální demokracie. Může se obraz Česka v Bruselu pod vládou ČSSD změnit k lepšímu?

Já si nemyslím, že by obraz Česka byl nějak výrazně špatný. Zkušení čeští diplomaté jako např. Jiří Schneider, který byl náměstkem ministra Schwarzenberga a stále působí na ministerstvu zahraničí, velmi dobře vědí, jak přeložit pražské politické hry partnerům v Bruselu. Na pracovní úrovni proto žádné velké problémy nebyly. Samozřejmě, že když někdo sleduje mediální obraz, který je v Česku, může to vypadat jinak. Ale lidé, kteří v Bruselu vytváří evropskou politiku, se o to moc nestarají.

Pokud po volbách vznikne sociálně-demokratická vláda, tak bude důležité, s kým ČSSD tuto vládu sestaví. Jestliže to bude KSČM – i když ve vládě nebude sedět komunistický ministr, ale třeba jen „nestraník s podporou komunistů“ – tak to už bude pro evropské partnery signál, který může některá vyjednávání v EU ztížit. A myslím si, že částí komentátorů to bude velmi špatně vnímáno.

Ale v EU jsou státy, jako například Kypr, kde komunisté vládli dlouhodobě a dalo se to zvládnout.

KSČM se ale vytýká především nedostatečná reflexe autoritativní minulosti strany. Mohla by podle vás vláda s jejich podporou poškodit obraz Česka?

Určitě si umím představit dramatické titulky v rakouském, ale také v polském tisku o tom, že po dvaceti letech se komunisté vrátili k moci. I v České republice by bylo mnoho lidí, kteří by dávali zahraničnímu tisku velice kritické rozhovory.

Podívejte se, jak byla vnímána první vláda Roberta Fica, sestavená v koalici s nacionalistickou SNS. V rámci sociálně-demokratické platformy na evropské úrovni byli slovenští socialisté suspendováni. To je jasný signál, že pro evropskou levici je důležité, s kým jednotlivé strany sestavují vlády.

Otázka vztahu k EU v předvolební kampani příliš nerezonuje. Liší se v tomto ohledu Češi od Poláků?

Myslím, že příliš ne. Pro většinu občanů jsou nejdůležitější domácí témata – daně, zdravotnictví, vzdělávání atd. V tomto ohledu je to stejné všude v Evropě. Rozdíl je možná v tom, že v Polsku mají odlišný pohled na evropskou integraci dvě hlavní strany (Občanská platforma a Právo a spravedlnost). Pro voliče je to srozumitelnější, jednoduše se to vysvětluje. V Česku je těžké říct, v čem se liší pohled na Unii u TOP 09, ČSSD nebo ANO. Je to těžko vysvětlitelné. Ale pokud jde o zájem – nebo spíš nezájem – občanů o EU, to je srovnatelné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *