Politika

Archives: Češi bez Havla: cesta do neznáma

Úmrtí Václava Havla v prosinci 2011 bylo událostí, které se ze strany světových médií dostalo ojedinělé pozornosti. U příležitosti prvního výročí smrti prvního českého prezidenta poskytly některé deníky prostor pro zamyšlení nad jeho odkazem a současnou politickou situací v Česku. V tomto kontextu se zahraniční novináři pozastavují především nad posilováním KSČM, která byla v říjnových krajských volbách třetí nejsilnější stranou a nyní se podílí na vládě v 10 z 13 krajů.

Americký ekonomický časopis Bloomberg Businessweek vydal v předvečer výročí článek „Komunističtí dědicové Havlových věznitelů zahajují svůj návrat“. Rok po smrti bývalého prezidenta, bojovníka proti diktatuře, prý mají nástupníci KSČ poprvé od roku 1989 moc na dosah ruky.

Stíny komunismu

Businessweek připomíná, že čtyři komunističtí poslanci se odmítli zúčastnit parlamentní ceremonie k uctění prezidentovy památky. Odkazuje se na Romana Janoucha z Haló novin, který prohlásil, že komunisté nikdy nepropadli „Havlovu kultu“. Vytýkali mu vstup ČR do NATO, podporu Američanů v Iráku nebo usnadnění rozpadu Československa. Janouch říká: „Vznešená slova tohoto muže o pravdě, lásce a svobodě nikdy neodpovídala jeho činům.“

Wall Street Journal ve své webové sekci věnované postkomunistické Evropě publikoval v souvislosti s výročím Havlovy smrti článek zaměřený především na nadcházející prezidentské volby. Žádný z kandidátů nemůže zaujmout takovou vůdčí roli na poli morálky, jakou představoval Václav Havel, začíná tento text. List zmiňuje, že oba favorité volby, Jan Fischer a Miloš Zeman, byli za minulého režimu členy komunistické strany. Třetí v řadě, Jiří Dienstbier ml., zase proklamuje svou podporu otevřené spolupráci ČSSD s komunisty na vládní úrovni.

Na závěr je v článku zmíněn jeden z posledních Havlových rozhovorů, kde bývalý prezident označuje jako jednu ze svých chyb přílišnou schovívavost vůči představitelům komunistického režimu. Před hlasováním o novém prezidentovi se budou muset Češi rozhodnout, jak budou tato slova interpretovat, uzavírá Wall Street Journal.

Oba výše zmiňované články se shodují v jednom: bez Václava Havla a s komunisty v zádech se česká politika vydává na neprobádané území.

Faleš a lži

Komunističtí politici nejsou v útocích na Havlův odkaz osamoceni. Volbou třetího českého prezidenta podle WSJ vrcholí odklon od myšlenek Václava Havla, který postupně zesiloval během celé uplynulé dekády. Prominentní roli v tomto procesu hraje Václav Klaus, pod jehož vedením se Češi stali předními kritiky „všeho evropského“ a Česká republika se dostala na okraj evropského dění, soudí Wall Street Journal. Úkolem nového prezidenta proto bude rozhodnout, zda se země navrátí do evropského politického diskurzu a bude spolupracovat se svými sousedy na řešení problémů kontinentu.

Německý novinář Hans-Jörg Schmidt pro list Sächsische Zeitung připomíná také roli vicekancléře současného prezidenta Petra Hájka, podle nějž Václav Havel sloužil Satanovi a spíš než pravdu a lásku prosazoval faleš a lži. „Skalní fanoušci Václava Havla se mohou pouze soucitně usmívat. Hájek platí za dvorního šaška, jehož funkční období končí na jaře, stejně jako to Klausovo,“ soudí deník. Přesto se nabízí otázka, zda-li arcibiskup Dominik Duka neměl při své vzpomínce na Václava Havla varovat nejen před rostoucím vlivem komunistů, ale i před dalšími nebezpečnými ideologiemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *