Politika

Až budou komunisté ve vládě

foto: David Sedlecký

Václav Havel se obrací v hrobě. Alespoň tak praví podtitulek obsáhlé reportáže o KSČM, kterou po loňských krajských volbách publikoval americký časopis Foreign Policy. Jaké bude postavení Česka ve světě, pokud za rok zasednou ve vládě komunisté? Co o nás budou psát zahraniční noviny? Napovědět mohou dosavadní ohlasy na úspěchy české komunistické strany.

Autor zmíněného článku, James Kirchick z think-tanku Foundation for Defense of Democracies, navštívil pražské sídlo komunistické strany: „Když procházím pod velkým nápisem ‚Máme řešení‘, nemohu než přemýšlet, co by na to asi řekl zesnulý Havel,“ píše.

Podpora KSČM podle něj ovšem nepramení pouze z nostalgie po jistotách, které předlistopadový režim poskytoval. Komunistům výrazně pomáhá nekonečná řada vládních korupčních skandálů a současná neblahá ekonomická situace. „Návrat komunistů do vlády v zemi bývalého sovětského bloku by byl pro Evropu šok. Jednalo by se o ránu pro projekt posilování demokracie a volného trhu a jistým způsobem také o odraz současných evropských problémů.“

Změna podle Kim Čong-ila

KSČM je v Evropské unii jedinou stranou tohoto typu, která se po roce 1989 neodstřihla od své minulosti. Příslovečnou nereformovatelnost českých komunistů ilustruje Foreign Policy pohledem do minulosti.

Ve svém volebním programu z roku 1996 například komunisté čtyřicet let své vlády popisovali jako „jedno z nejskvělejších období sociálního a ekonomického růstu“. Není však nutné hledat tak hluboko v paměti. Autor připomíná, že v prosinci 2011 se čtyři komunističtí poslanci odmítli zúčastnit minuty ticha na památku zesnulého Václava Havla. Shodou okolností jen několik dní poté, co Vojtěch Filip odeslal kondolenční dopis do Severní Koreje kvůli smrti Kim Čong-ila, kterého prý KSČM „vysoce respektovala“.

Bloomberg Businessweek jako další příklad tvrdé linie KSČM cituje šéfredaktora Haló novin Romana Janoucha: „Já jsem musel také stát ve frontě na banány a mandarinky, když je přivezli před Vánoci,“ říká Janouch. „Vlastně na to mám krásné vzpomínky, protože to mělo svou magickou atmosféru.“

Stará škodovka

Trochu jinak situaci hodnotí novináři z agentury Reuters: „Z dlouhodobého hlediska by prolomení tabu (KSČM ve vládě) mohlo posunout českou politiku nalevo, umožnit tak politickou konsolidaci a ukončit období nestabilní vlády, během kterého křehké kabinety nebyly schopny prosazovat svůj program.“ Zároveň ovšem citují i odpůrce této myšlenky. Například David Pithart na protikomunistické demonstraci v Českých Budějovicích v prosinci minulého roku prohlásil: „KSČM je nedemokratická. Tato strana nezná jiný způsob, jak vládnout.“

James Kirchick z Foreign Policy hovořil i s Jiřím Dolejšem, který je „s pouhými jedenapadesáti lety mnohem mladší, než většina jeho voličů, jejichž průměrný věk je 75“. Partajní místopředseda podle něj nepůsobí jako mluvčí nereformované stalinistické strany. „Díky svému rozšafnému chování, účesu řidiče kamionu a špatně padnoucímu obleku vypadá jako prodejce ojetých aut ze sovětských dob. S tím rozdílem, že zboží, které nabízí – státem kontrolované hospodářství – je nepochybně nebezpečnější než stará škodovka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *