Spolecnost

Back: Andrej Babiš, muž bez vlastností

Zatímco TOP 09 hovoří o boji za demokracii, značná část Čechů možná vloží své naděje do česko-slovenského miliardáře Andreje Babiše. Jeho programově prázdné hnutí však nenabízí mnoho odpovědí na palčivé otázky dnešní doby. K samotnému Babišovi se naopak váže mnoho pochybností.

Související články

Když Karel Schwarzenberg před necelým týdnem na svém profiluna Facebooku upozornil na rozhodující vliv víkendových voleb pro příští směrování své země, odpovědí mu byl výsměch stovek frustrovaných Čechů a Češek. Jeho úvahu jistě mnozí pochopili jako pokračování prezidentského klání a kritiku vůči sílící levici, zejména pak SPOZ a KSČM. Co je však na celé okrajové a zřejmě nevýznamné epizodě letošních voleb děsivé, je, že mnoho z těchto zklamaných lidí nejspíš podlehne raketovému nástupu hnutí Andreje Babiše.

Stíny minulosti

Andrej Babiš velice umně předchází přílišnému šťourání novinářů do své minulosti – i díky ovládnutí značné části českého mediálního trhu. Pro mě osobně se ale pomyslný zápas o směřování České republiky točí hlavně okolo jeho osoby. Voliči nabízí představu úspěšného, sotva korumpovatelného podnikatele, na kterou přistupují i zahraniční média jako např. AFP.

Nejsem příznivec jednoduchých populistických řešení, ale přiznám se, že mi jako hrdému obyvateli Bratislavy vždy vadil nedokonalý přerod mého rodáka v Čecha, jehož výsledkem je hrůzná směs češtiny s klasickým západoslovenským přízvukem. I jeho politická kariéra je ale od počátku nesourodým slepencem zastřeným stínem pochybností, okolo kterých se v Česku většinou chodí s odkazem na slovenská média. Od června totiž na Slovensku probíhá proces, který má Babišovi pomoci očistit své jméno od podezření ze spolupráce s StB. Důkazy o jeho propojení s komunistickou tajnou policií v roce 2011 zveřejnil slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

Smyšlené spisy?

Ano, je to typická argumentace osob nařčených ze spolupráce s StB. Když se podobná informace objeví, automaticky se začne zpochybňovat činnost ÚPN či pravost samotných seznamů. Tuto taktiku využili mnozí. V poslední době se v tomto ohledu překonává morálně zdecimovaná organizace Matice slovenská, která tak reaguje obvinění vznesená proti jejímu předsedovi. Ostatně se není čemu divit. Být dáván do souvislosti s organizací kriminální co do svého cíle i prostředků nemůže být dotčeným příjemné.

Na Andreje Babiše v službách StB se ovšem dochovalo hned několik památek. Jedním z nich je detailní spis spolupracovníka a agenta s krycím jménem Bureš , který by mohl být součástí výbavy nerozhodnutého voliče. Na argumentaci, že záznamy nejsou důkazy, ÚPN a pak i nejčtenější slovenský deník SME přispěchali s dalšími spisy Oko a Vojak. V zmíněném periodiku kulhající logiku falešných spisů připomněl i Radek Schovánek z Ústavu totalitních režimů: „Během své praxe jsem pročetl tisícky spisů. S tím, že by důstojníci StB falšovali záznamy, jsem se zatím střetl v jednom případě,“ řekl a dodal, že tato lež by musela prostupovat několika dalšími spisy.

Neodvážím se předjímat výsledky soudního sporu Andreje Babiše se slovenskými historiky. Je pochopitelné, že mnozí voliči prahnou po změně na politické scéně. Politici s pochybnou minulostí však lepší budoucnost zajistí jen stěží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *