Politika

Back: Česko a Polsko hrají v Bruselu za odlišné týmy, říká polský analytik

Pochybuji o tom, že by se Zeman skutečně choval jako eurofederalista, český přístup k EU se jen tak nezmění, říká Dariusz Kałan, analytik Polského institutu pro mezinárodní otázky, který se specializuje na země střední Evropy. O krátký rozhovor jsme ho požádali u příležitosti návštěvy českého prezidenta v Polsku.

Související články

Jaký má vliv příchod Miloše Zemana na Pražský hrad na česko-polské vztahy?

Podle mého názoru nepředstavuje výměna českého prezidenta žádnou velkou změnu. Za prvé, Zeman nemá žádnou osobní zkušenost s Polskem. Za druhé, bilaterální vztahy mezi Polskem a Českem jsou podstatné především ve třech oblastech: v otázkách ekonomiky, energetiky a infrastruktury. Žádná z těchto iniciativ příliš nezáleží na vládě ani na prezidentovi.

Přesto je stále zásadní udržovat diplomatický dialog mezi oběma sousedy. A v tom může být role prezidenta důležitá.

Polsko se v Evropské unii profiluje jako silný hráč. Myslíte si, že spolupráce mezi Českem a Polskem v rámci EU může být prohloubena, když odešel euroskeptický prezident Klaus?

To je zajímavá otázka, protože v současnosti hrajeme v odlišných týmech. Převážně kvůli politickým důvodům – Polsko a Česko se liší v přístupu k budoucnosti eurozóny nebo ve vnímání obecných výhod plynoucích ze vstupu do eurozóny.

Miloš Zeman se označuje za eurofederalistu. Ale já mám vážné pochyby, jestli tato slova budou následována nějakými činy. Podle mého názoru Česká republika svůj skepticismus vůči Unii v příštích měsících nezmění. Prezident nebude hrát roli ve změně evropské politiky země ani veřejného diskurzu o EU.

V první řadě proto, že je to vláda, kdo formuluje politiku, a Nečasův euroskeptický kabinet je stále u moci. Navíc nemůže ignorovat náladu veřejnosti a česká společnost je čím dál tím víc nespokojená s Evropskou unií. Podle posledního průzkumu z minulého roku je důvěra Čechů v evropské instituce na nejnižších hodnotách od roku 1994. Během dvou let se propadla z 53 na 37 %.

Je tu ještě další věc. Obecně se věří, že v roce 2014 dojde ke změně vlády a ke kormidlu se dostanou socialisté, kteří jsou ve vztahu k EU pragmatičtější. To ale podle mého názoru není jisté. Jednak je známo, že předvolební prohlášení a povolební politika mohou být dvě odlišné věci. Navíc vlastně nevíme, jak bude EU v roce 2014 vypadat. Proto považuji za velmi pravděpodobné, že evropská politika České republiky zůstane, jaká je, bez ohledu na změnu vlády.

Polsko právě předsedá Visegrádské skupině. Jaká je pozice skupiny v rámci EU? Spolupracují členské země dostatečně?

Nic jako společná pozice Visegrádu vůči EU neexistuje, protože každá ze čtyř členských zemí má své vlastní národní zájmy a panují značné rozdíly v přístupu jednotlivých zemí k budování jejich vztahů s Bruselem. Přesto můžeme najít podstatné úspěchy ve formulaci společných pozic k některým specifickým tématům. Neshodneme se sice na budoucnosti EU nebo eurozóny, ale občas dokážeme mluvit jedním hlasem.

Například vyjednávání o evropském víceletém finančním rámci poskytlo jasný důkaz, že investovat do Visegrádské skupiny stále má smysl. Máme podobné postoje vůči Východnímu partnerství a Západnímu Balkánu, což je obzvláště důležitá oblast pro země Visegrádské čtyřky. Je pro nás důležité nebýt hraniční oblastí, kde EU končí, a rozšířit euro-atlantický prostor i na Balkán.

Zeman před několika týdny navrhl rozšíření Visegrádu o Slovinsko. Může být tato iniciativa úspěšná?

Jedná se o velmi zajímavé iniciativy. Polský ministr zahraničí Sikorski zase navrhoval, aby se členy Visegrádu staly také Rumunsko a Bulharsko. Ale vzhledem k současné ekonomické krizi ve Slovinsku a politickým problémům v Bulharsku nejsem přesvědčen o tom, že by rozšíření bylo přínosem – ani pro tyto země, ani pro Visegrádskou skupinu.

Je také důležité, zda zmíněné státy vůbec chtějí být členy Visegrádu. Nezaznamenal jsem žádné informace z Lublaně, Sofie ani Bukurešti o tom, že by to tamější politické elity zvažovaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *