Politika

Back: Evropa se těší na nástupce Václava Klause

foto: EC Audiovisual Services

Nový český prezident může představovat obrat ve vztazích země s Evropskou unií. Již před prvním kolem voleb měla zahraniční média jasno v tom, že nástupce Václava Klause bude k Bruselu vstřícnější. Neúspěšná kandidatura Jany Bobošíkové, která skončila se 2,4 % hlasů na posledním místě, přesahovala naštěstí jejich rozlišovací schopnosti.

Související články

V souvislosti s odchodem Václava Klause svět očekává „změnu tónu a symbolismu na Pražském hradě,“ jak informuje americký Wall Street Journal. Financial Times napsaly, že „reputace Prahy jako nejvíce euroskeptické metropole se po Klausově odchodu změní“. Agentura Reuters označuje připravované střídání na Hradě za „konec jedné éry“.

Proti Bruselu

Dosluhujícího prezidenta označuje Reuters za jednoho z nejpestřejších a nejkontroverznějších evropských politiků. Podle Wall Street Journal se Klaus dokonce „těší obrazu nejvíce protibruselského politika v EU.“ Zahraniční deníky vzpomínají na Klausovo trucovité odmítání podpisu Lisabonské smlouvy, nebo jeho přirovnání Evropské unie k Sovětskému svazu.

Změna na prezidentském postu bude podle agentury Reuters vítána v nejedné evropské metropoli, kde politikům drásala nervy Klausova podezřívavost vůči Unii. „Od té doby, co Češi začali dělat problémy, dostali přezdívku ‚Cirkus Praha‘,“ cituje Reuters nejmenovaného diplomata. „Některé jejich pozice bylo těžké racionálně pochopit. Euroskepticismus tam pramení z jedné osoby, takže jsem si jistý, že se nikdo nemůže dočkat změny.“

Konec jedné éry

Narozdíl od Klause mají oba postoupivší kandidáti v plánu nad Hradem vyvěsit vlajku EU. Karel Schwarzenberg je označován za jednoznačně proevropského kandidáta, v případě jehož zvolení by se jednalo o obrat ve vztazích Česka s EU. Ministr zahraničí z doby českého předsednictví v Radě EU je podle agentury Bloomberg„hlasitý obhájce hlubší integrace“.

European Voice, bruselský týdeník britského The Economist, píše, že oproti svému soupeři je Zeman „skeptičtější ohledně všeho kromě svých vlastních schopností“. Klausovi se podle tohoto listu blíží také svým postojem ke globálnímu oteplování. Zeman se sám označuje za „eurofederalistu“, je pro přijetí eura a zároveň kritizuje přílišnou regulaci evropského trhu, informují Financial Times.

Bruselský server Euractiv poukazuje na odlišný přístup obou kandidátů k evropskému fiskálnímu paktu, uzavřenému na začátku minulého roku. Zatímco Schwarzenberg tento dokument podporoval už jako ministr zahraničí, Zeman považuje dohodu podepsanou 25 evropskými státy za „nepřirozenou“.

European Voice svůj již zmíněný článek otevírá řečnickou otázkou: „Je možné, že by čeští voliči projevili vřelý vztah k Evropské unii?“ Závěr textu je ovšem skeptičtější. Evropská unie totiž nepatří v kampani k nejvýraznějším tématům. I kdyby vyhrál Schwarzenberg, nemusí to nutně znamenat, že Češi znovu nalezli entusiasmus pro evropskou integraci. Může to být způsobeno prostě tím, že věří, že jejich prezidenty by měli být „chraplaví staří muži s kníry“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *