Spolecnost

Back: Proč Němci nechtějí české zlato

foto: Brian Voon Yee Yap

Zprávy o české zlaté horečce se donesly i za naše hranice a Němci hledají odpověď na otázku, proč Češi protestují proti těžbě žlutého kovu, který je cenný i mimo sportovní soutěže.

Související články

Největší naleziště zlata ve střední Evropě se skrývá v Povltaví, které je teď drahé nejen milovníkům české krajiny, ale také těžařům. Proč ale nejsou místní obyvatelé z moderních zlatokopů nijak nadšení? „Problém je v tom, že zlato neleží pod zemí ve velkých valounech, ale v tenkých žilkách prostupujících horninou. Z tuny kamene tak získáte jen dva gramy zlata. Abyste se k němu dostali, musíte strhnout celou horu a rozdrtit ji na prach. Ten pak naložíte do kyanidu, díky němuž se zlato z kamene vymyje – k tomu potřebujete několik tun silně toxických chemikálií,“ vysvětluje německý deník Zeit.

Autor článku, Kilian Kirchgessner, vidí české protesty proti těžbě zlata jako krok správným směrem – je to důkaz, že stát už vůči svým občanům nemůže dělat všechno, co si zamane. Pro místní obyvatele navíc nebyly zprávy o nalezišti zlata ničím novým – o zásobách věděli už od 80. let, nákladnost těžby a poměrně nízká cena zlata ale zlatokopy k dobývání cenného kovu příliš nelákala. Dnes je ale situace jiná a česko-kanadská firma Astur Bohemia získala licenci k prvním pokusným vrtům.

Co přiteče z Čech?

Těžařské spory na české vesnici by nemusely Němce vůbec zajímat, nebýt právě blízkosti Vltavy. V případě nehody či povodně by se totiž jedovaté látky, bez nichž se těžba neobejde, mohly dostat do řeky a tudy nejen do nedaleké Prahy, ale přes Labe klidně až do Saska. Němci tak mají i vlastní, zcela osobní důvody ke sledování sporu mezi nadnárodní korporací a hrstkou místních obyvatel.

Němečtí ochránci přírody proto podporují snahu svých českých sousedů o zablokování těžby a na setkání v Drážďanech debatovali o možné strategii proti společnosti, jejíž české zastoupení je podle aktivistů zanedbatelné a má dle jejich názoru pouze otevřít dveře velkým zahraničním těžařským firmám, píše na svých stránkách saský deník OAZ.

Tamější strana Zelených tak dokonce apelovala na saského ministra životního prostředí, aby český těžařský projekt zastavil. Obávají se znečištění saských zdrojů pitné vody a upozorňují na nešťastný případ v rumunském dole Baia Mare, kdy byly v následku na nehodu při těžbě zlata zamořeny jedovatými látkami řeky Tisa a Dunaj. Ministr Franz Kupfer nicméně ekologům vzkázal, že nebude podnikat žádné kroky, dokud se na něj čeští partneři neobrátí s oficiálními informacemi o plánované těžbě, píše list Sächsische Zeitung. Češi nicméně v boji proti velké korporaci nemusejí doufat v záchranu v podobě Julie Roberts v roli Erin Brockovich, ale aspoň prozatím mohou sledovat boj proti těžbě standardními způsoby – proti dobývání zlata se totiž nyní jednomyslně postavili i zastupitelé Středočeského kraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *