Politika

Back: Těším se na Klause v Evropském parlamentu, říká Andrew Duff

Václav Klaus „komplikoval Evropské unii život“, myslí si europoslanec z britské strany Liberálních demokratů. Andrew Duff (*1950) je předsedou Unie evropských federalistů. Na evropskou integraci má tedy ve srovnání s bývalým českým prezidentem diametrálně odlišný pohled.

Související články

Jak podle Vašeho názoru přispěl Václav Klaus k obrazu České republiky v Bruselu?

(smích) No, nemyslím si, že se bude v Bruselu kvůli odchodu Václava Klause příliš smutnit.

Václav Klaus, jako jediná hlava státu v EU, odmítl podepsat smlouvu o Evropském stabilizačním mechanismu. To byl také jeden z důvodů, proč ho Senát obžaloval z velezrady. Co si o tom myslíte?

O správnosti senátní žaloby bude muset rozhodnout Ústavní soud v Brně. Je pravdou, že urputný euroskepticismus Václava Klause komplikoval Evropské unii život a stále způsobuje jisté problémy. Například „český protokol“, o který Klaus tolik žádal (výjimka z Charty základních práv EU, kterou Klaus podmínil podpis Lisabonské smlouvy – pozn. red.), je dnes stále na stole a bruselský parlament se velice zdráhá s ním souhlasit.

Fakt, že pan Klaus ve svých veřejných prohlášeních tak často káral EU za všechny možné hříchy a zločiny, z něj neudělal zrovna nejpopulárnějšího evropského politika. Respektujeme jeho právo na tyto názory, ale zdá se nám, že někdy překračoval své vlastní prezidentské pravomoci, aby zabránil uplatnění vůle českého parlamentu. Pokud k tomuto v některém členském státu dojde, tak to samozřejmě komplikuje fungování evropské integrace.

Řekl byste, že postoje Václava Klause mohly poškodit pozici České republiky v EU?

Myslím, že Česká republika byla bez pochyby považována za více problémového partnera, než bylo nutné.

Poslední dobou se spekulovalo ohledně možné kandidatury Václava Klause do Evropského parlamentu…

Ano, bylo by velice hezké ho tady vidět!

Umíte si ho představit jako svého kolegu?

Bylo by velmi dobré, kdyby přišel do Evropského parlamentu. Jsem si jistý, že působení Parlamentu by jeho euroskeptické názory postupně, nebo i docela rychle zmírnilo.

Ale i v Evropském parlamentu je mnoho politiků, kteří zůstávají euroskeptičtí…

V Parlamentu jsou dva široké tábory, jeden z federalistické a druhý z nacionalistické rodiny. Myslím, že to poměrně dobře reflektuje rozdělení evropské společnosti. Dynamika vyplývající ze střetu federalistů a nacionalistů tu s námi byla od počátků evropské integrace.

Je rozhodně pravda, že evropské instituce je třeba kritizovat. Ale v rámci této kritiky k nim musí být přistupováno se základním respektem. A já mám někdy pocit, že prezident Klaus tuto kritiku zakládá na opovržení namísto respektu. V tom je podporován některými mými britskými krajany, možná včetně Davida Camerona, který přistupuje k Evropskému parlamentu s opovržením. Pan Klaus tedy není sám, ale zajisté byl obzvláště hlasitou, výraznou a problematickou postavou.

Novým českým prezidentem se stal Miloš Zeman. Myslíte si, že změna na Pražském hradě ovlivní vztah Česka k Unii?

Jsem si jistý, že se tento vztah zlepší. Nakolik bude prezident Zeman skutečně proevropský, to uvidíme. Také si nese jistou historickou zátěž. Ale jsem si jistý, že je ve svých záměrech mnohem více nakloněný Evropské unii, než pan Klaus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *