Politika

Back: Vládní skandál obraz Česka nepoškodí, může ho zlepšit

nešní policejní zátah na Úřadu vlády a mnoha dalších místech přivedl nejednoho opozičního politika k obavám o reputaci České republiky v zahraničí. Zaznívají hlasy, že nejnovější vládní korupční skandál je pro nás velká mezinárodní ostuda. „Poškodí to obraz České republiky v zahraničí,“ řekl například pro Českou televizi předseda Senátu Milan Štěch. Mýlí se.

Související články

Ono by totiž muselo být, co poškozovat. Že je střední Evropa a Česko zvláště korupcí prolezlé, je všeobecně známá věc. Dnešní zásah policie je sice svým rozsahem bezprecedentní, jedná se ale jen o další z řady korupčních skandálů. Jak ukazuje pohled na články o české korupci v zahraničních médiích, aktivita policie může českému renomé jedině pomoci.

Česko rájem korupčníků

„Země ve východní a střední Evropě zažívají bujení korupce jako dědictví po desetiletích komunistické vlády. Evropská unie se natolik obává nedostatečné vlády práva u svých nových členů, že Rumunsku a Bulharsku bylo zabráněno vstoupit do unijní bezvízové oblasti,“ popsal náš region New York Times v dnešním článku věnovaném českému skandálu.

Agentura Reuters vtěsnala popis obrazu Česka do jednoho odstavce: „Česká republika byla pochodní svobody v roce 1989, když se bývalý disident Václav Havel stal vůdcem sametové revoluce proti komunistické vládě. Od té doby byla řada vlád pronásledována obviněními z korupce, ačkoliv žádné nevedlo k odsouzení vysoko postavených osob.“

„Zatýkání v České republice je součástí vzrůstajícího odporu proti korupci, která ničí důvěru v politiky,“ uvedl New York Times. Připomněl, že Česko je podle Transparency International až na 54. místě žebříčku Corruption Perception Index, ve společnosti Bahrajnu a Lotyšska. „Korupce je natolik rozšířená, že jeden podnikavý Čech začal v Praze provozovat korupční cestovní agenturu. Jednou ze zastávek na vyhlídkové trase je adresa, na které sídlí 589 společností.“ Dále americký deník zmínil i Klausovu novoroční amnestii, díky které byly „osvobozeny desítky osob obviněných z finanční kriminality.“

Na dobré cestě

„Vyšetřování korupčních případů bylo donedávna vzácné,“ píše i dnes New York Times a cituje advokáta Václava Lásku, který označuje dnešní události za slibné znamení. „Nečasův kabinet si vydobyl uznání za jmenování státních zástupců, kteří dostali volnou ruku k řešení korupčních případů,“ pochválila zase vládu Reuters.

V podobném rozsahu jako dnešní případ bylo medializováno i zatčení Davida Ratha, které se odehrálo před rokem. Tehdy The Economist napsal, že „ožily naděje na to, česká policie, státní zástupci a soudci budou smělí ve vyšetřování nejvyšších politiků zapletených do korupce.“ Dříve platilo, že většina korupčních případů v Česku vyšumí, tvrdil britský týdeník. Zatčení Ratha „je symbolem toho, že se Česká republika stává evropskou zemí,“ citoval tehdy Karla Schwarzenberga.

The Economist loni zmínil i prohlášení advokáta Lásky, že budou potřeba další dva nebo tři podobné případy, dokud politici nezačnou skutečně respektovat zákon. Dnes policie pravděpodobně přidala na svou pažbu další zářez.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *