Politika

Back: Zeman sleduje své osobní zájmy, píší zahraniční média

Arogantní feudál, který před zájmy své země klade zájmy vlastní. Tak popisuje zahraniční tisk českého prezidenta a jeho činy, které označuje za snahu získat stále více moci. Nová vláda pod vedením Jiřího Rusnoka, o jejíž odbornosti panují pochyby, prý půjde Zemanovi na ruku.

Související články

V Praze momentálně vládne kabinet expertů, píše německý deník Die Welt, všichni noví ministři jsou ale stoupenci prezidenta Miloše Zemana. Důvěru si proto bude nový kabinet získávat jen těžko. Podobně informují rakouské noviny Die Presse, které ale zároveň upozorňují na fakt, že prezident může Rusnokovu vládu držet u moci až do nových voleb v roce 2014.

„V nejhorším případě bude tento kabinet pracovat několik mučivých měsíců do příštích řádných voleb v příštím roce,“ komentuje situaci Berliner Zeitung a dodává, že se „prezident Zeman chová jako feudální panovník, který si ve své aroganci plete své osobní zájmy se zájmy své země“. Sice svým jednáním ústavu neporušil, ale vysmívá se „duchu demokracie“ tím, že si kolem sebe staví vládu ze svých politických přátel.

Americký The New York Times včera napsal, že Zemanovy kroky jsou v Česku vnímány jako pokus o podílení prezidentovy moci. „Podle analytiků se snaží prosadit svůj vlastní politický a ekonomický program, včetně vyšších daní a státních výdajů a užšího svazku s Ruskem.“

Státní krize

Zahraniční novináři naznačují pochyby o kvalitě nové vládní sestavy. Die Welt cituje slova bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, podle jehož názoru je nový kabinet složen ze „Zemanových kamarádů“ a ne z expertů. Dále upozorňuje na to, že řada nově jmenovaných ministrů má za sebou minulost poznamenanou úzkou spoluprací s komunistickým režimem.

S koncem celé Nečasovi vládní koalice musel odejít i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Die Presse to označuje za Zemanovo zadostiučinění, protože tito dva politici proti sobě stáli v prezidentských volbách, kterým předcházely velmi špinavé předvolební kampaně. Rakouský deník připomíná, že Zeman v reakci na Schwarzenbergovu kritiku poválečného vysídlení Němců ze Sudet prohlásil, že jeho sok není český vlastenec.

Podle dalšího rakouského listu Der Standard je ironií, že nový ministr financí Jan Fischer čelí obviněním z korupce, aniž by stihl začít úřadovat ve své funkci. „Stejně zázračně jako před nástupem do vlády byly jeho dluhy splaceny během jeho prezidentské kampaně.“

Po mnoha aférách se špionážemi a korupcí hodnotí Berliner Zeitung momentální politickou situaci v Česku jako „státní krizi“ a tvrdí, že spor se může nadále vyostřovat. Deník vyslovuje naději, že Česká republika brzy pochopí, že už jde o mnohem víc, než jen o mocenský boj mezi Hradem a parlamentem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *