Spolecnost

České moderní umění má v Polsku zelenou

foto: LeGuern

Zájem polského publika o moderní umění stále roste. Díky bohatým kontaktům jsou nejen ve Varšavě vystavována díla věhlasných západních autorů současného umění. To láká i české umělce, kterým se daří získávat pozornost polských galerií. V současné době je varšavskému publiku představována tvorba výtvarníků Jiřího Davida a Jiřího Skály.

Související články

LeGuern, galerie moderního umění ve Varšavě, doposud vystavovala převážně polské umělce, nyní hostí ale hostí díla výtvarníka Jiřího Davida, autora srdce nad Pražským Hradem. Není to přitom jediná výstavní síň v zemi, která má zájem o prezentaci českých autorů moderního umění. Varšavský Foksal, nejstarší nezávislá galerie v Polsku, nedávno představil konceptualistu Jiřího Skálu.

A výčet zdaleka nekončí – čeští umělci totiž neoslovují pouze návštěvníky výstav v polské metropoli. Například díla jednoho z nejžádanějších současných umělců, Jiřího Kovandy, byla dokonce nejprve vystavována ve Wroclawi a až poté představena českému divákovi. Galerie v Lodži nebo ve Wroclawi vystavují díla Štýrského, Gutfreunda, Šimotové, Kolíbala a také díla fotografů Lukáše Jasenského nebo Martina Poláka.

Na lovu českého umění

Jak informuje server Gazeta.pl, ještě v letošním roce bude v Mezinárodním kulturním centru v Krakowě představen další pohled do české kultury. Výstava se zaměří na symbolisty a mezi tématy budou i vzájemné stereotypy ve vztazích mezi Poláky a Čechy.

Zájem Poláků o české umění potvrzuje i návštěva kurátorů z muzeí umění ve Wroclawi a Lodži, které do Česka přivezl ředitel Českého centra ve Varšavě Petr Janyška. Jejich cesta měla jasný cíl – seznámit polské kurátory s portfoliem místních muzeí a vybrat díla dalších českých autorů pro polské publikum.

Polská strana se také nikterak nebrání reciprocitě. Kurátor galerie LeGuern Adam Dominik potvrzuje, že zájem o české umění se v Polsku zvyšuje. Zároveň doufá, že „to postupně bude fungovat i opačně“ a Češi objeví kulturu svých severních sousedů. A polská umělecká scéna má českému publiku určitě co nabídnout – nejen v oblasti výtvarného umění.

Bezčasí – nic se neděje

Takový nese název současná výstava Jiřího Davida v galerii LeGuern. Stejnými slovy je ale možné popsat situaci polského umění v tuzemsku. Velký ohlas vzbudila letošní výstava polských umělců v smíchovské MeetFactory. Tím ale jakoby zájem o polské umění pohasl – alespoň pokud jde o pražské galerie. Podobně hovoří i Janyška: „Ukázalo se, že s Polskem a jeho výtvarnými institucemi udržuje kontakty více Morava než Praha.“

Českému umění se velmi úspěšně daří přeskakovat hranice a získávat si oblibu v zahraničí, dnes zejména u našich severních sousedů. Nebylo by ale na škodu, kdyby čeští kurátoři více pomohli také polskému modernímu umění proniknout do českých galerií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *