Politika

Českou politiku nelze vysvětlit, říká německý novinář

Němečtí prezidenti vnímají svou roli jinak než současný český prezident, tamější společnost by jim nedovolila zneužít ústavu ve svůj prospěch, řekl v rozhovoru pro Pohled zvenku Kilian Kirchgeßner, pražský korespondent německých médií.
Máte představu, do jaké míry teď Němci sledují dění v Česku a jak komentují politickou krizi?

Momentálně je ve zpravodajství velká konkurence, protože se probírá dění v Sýrii nebo změna vztahu USA s Ruskem, takže i když jsme ve středu sledovali českou parlamentní debatu, nebyla úplně ve středu pozornosti. Nicméně mám pocit, že v rámci středoevropského dění Němci velice intenzivně sledují to, co se momentálně děje v Česku, víc je to vidět v těch větších, serióznějších novinách, jako Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo Süddeutsche Zeitung spíš než v těch regionálních. Ale například německých rozhlas velice pečlivě a intenzivně sleduje, co se teď děje.

Myslíte si, že Němci jsou schopni rozklíčovat, co se v Česku děje, nebo to vnímají jako nepřehledný zmatek, ve kterém se nevyznají?

Já mám pocit, že my korespondenti se už ani nesnažíme to všechno vysvětlit do posledních podrobností, protože by to ani nešlo – na to bychom potřebovali celé vydání, abychom vše vysvětlili a dali do souvislostí. To znamená, že jde o to říct, jaké jsou ty hlavní linie konfliktu, a já si myslím, že to zdejší korespondenti velice dobře sledují a zpracovávají.

Dovedete si představit, že by se německý prezident podobně rozhodl obejít parlament a odvolávat se při tom na vůli lidu?

Já si myslím, že to, co se právě děje, je něco jedinečného. My jsme to viděli v reakci Joachima Gaucka během návštěvy Miloše Zemana v Berlíně, kde se německý prezident k tomuto chování vyjádřil poněkud kriticky. Domnívám se, že němečtí prezidenti měli vždy poněkud jiné vnímání vlastní role než má momentálně český prezident. Naše ústava také asi není v některých bodech tak vágní, což znamená, že by německý prezident ani neměl možnost tolik sledovat vlastní zájmy.

Krátce řečeno: myslím si, že by to nebylo možné, a kdyby se to stalo, reakce veřejnosti by byla tak velká, že funkční období prezidenta, který by si dovolil ústavu natolik interpretovat ve vlastním zájmu, by se rychle nachýlilo ke svému konci.

Studoval jste v Praze, kde nyní také žijete. Máte pocit, že česká společnost nyní více reaguje na politickou situaci, snaží se více zapojovat než v minulosti?

Určitě. Můj oblíbený příklad je boj s korupcí a soukromé iniciativy, jako jsou například CorruptTour nebo Nadační fond proti korupci. Je vidět, že vůle s tím něco dělat je opravdu velká. Je otázkou, jestli tyto občanské iniciativy mohou uspět a jestli najdou tu správnou cestu. Nicméně to ukazuje, že trpělivost lidí je nyní u konce, což já osobně vnímám pozitivně. I v prezidentské kampani jsem měl pocit, že existuje určitá vrstva společnosti, která se chce angažovat a má úplně jiné hodnoty než politici, kteří jsou nyní u moci.

A myslíte si, že se česká společnost i mimo politická témata proměňuje ve smyslu většího vnímání a ovlivňování dění ve svém okolí?

Já si myslím, že ano, ale že tato angažovanost se v tuto chvíli omezuje na sektor neziskových organizací. To platí zejména ve společenské oblasti – například co se týče cyklistiky ve městě, tam jsou nyní hodně angažovaní lidé. Tento závazek se ale nevztahuje na politické strany a ochota zapojit se skrze ně je velmi nízká. Mám pocit, že strany (a je jedno, jestli mluvíme o ČSSD, ODS nebo TOP 09) mají obrovský problém sehnat mladé, angažované lidi, kteří chtějí skutečně pracovat pro dobro své země a nikoli jen pro naplňování vlastních zájmů.

Na okraj a na konec mám trošku jinou otázku: Máte nějaké místo v Praze, kam se rád vracíte nebo kde to máte poslední dobou v oblibě?

Momentálně v létě se mi moc líbí třeba Náplavka a akce, které se tam teď dějí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *