Politika

Němečtí turisté hledají vJeseníkách Aloise Nebela

Záběr z filmu Alois Nebelfoto: aloisnebel.cz

Český animovaný film Alois Nebel se na podzim představí německým divákům a mnohé tak může inspirovat k návštěvě českého pohraničí. K poznávání Jeseníků, které jsou nejen dějištěm příběhu, ale i důležitým místem společných česko-německých dějin, je v souvislosti s premiérou filmu zve německý tisk.

Související články

Nedávno vyšly v německých médiích hned dva články lákající k výpravě do Jeseníků po stopách nejznámějšího českého výpravčího Aloise Nebela. Cestu do odlehlých sudetských vesnic popisoval Erik Wenk pro deník Tagesspiegel: svůj cíl prý poznáte podle toho, že cestou míjíte stále strmější horská úbočí, vesničky se zmenšují a dopravy ubývá. Autor připomíná, že toto české pohraničí patří k těm nejchudším a nejméně osídleným místům bývalého východního bloku, dokonce tu můžete potkat vlka.

Díky Aloisi Nebelovi ovšem region znovu získal na zajímavosti a láká nyní turisty právě na atmosféru, jež Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 inspirovala k vytvoření černobílého komiksu. Návštěvníci tak mohou hádat, která místa si autoři „vypůjčili“ při psaní příběhu. Nebelova železniční stanice „Bílý potok“ tak našla svou předlohu v zastávce Horní Lipová, kde už nikdy nebude takový klid jako „před Nebelem“. Nenajdete tu i komiksovou Šokinovu nádražku, ale v okolí bývalo takových podniků hned několik. Podle Erika Wenka byla tou hlavní inspirací hospoda na zastávce Lipová-lázně. Podle Stefanie Flamm, která napsala podobný článek pro Die Zeit, byla předlohou restaurace v Branné, kde se u piva potkávají ztroskotanci hledající v Jeseníkách nový životní impuls.

Guláš, knedlíky a historie

Erik Wenk ve svém článku upozornil na skutečnost, že sem do pohraničí se lidé často nestěhují dobrovolně – je to již tradiční cíl přesídlování a nyní mezi novousedlíky patří i pražští Romové. Stefanie Flamm zároveň vysvětluje, že tato oblast, dříve osídlená Němci, byla až donedávna pro Čechy bílým místem, které Alois Nebel pomohl zaplnit. Komiks sem přivedl „mladé lidi, kteří zde hledají divokou, zdánlivě nedotčenou krajinu s velkým dramatickým potenciálem,“ píše německá novinářka. Dnes se zde potkává rozličná směs turistů: kromě komiksových nadšenců jsou to české rodiny, které si pochvalují zdejší čerstvý vzduch, polští cyklisté nebo němečtí horalové.

Turistickému potenciálu Jeseníků se věnoval také deník Berliner Zeitung. Podle Petera Brocka, autora článku z 16. října minulého roku, jsou Jeseníky vcelku průměrnou destinací, pokud člověk vyráží za gulášem s knedlíky nebo během na lyžích. Kdo se ale zároveň zajímá o historii, vnímá zdejší atmosféru zcela jinak. A nejlepší formou poznávání zdejší krajiny je podle něj slezský Semmering, „romantická železniční trasa po rakouském vzoru“. Jesenické sdružení cestovního ruchu nabízí svého nebelovského průvodce po trati Slezského Semmeringu, který návštěvníky láká na turistickou tradici sahající až do roku 1888, kdy se tato oblast díky horské železnici poprvé otevřela vnějšímu světu.

Německého novináře zaujal také lesní bar, který se nachází na cestě z Horní Lipové na Smrk. Hosté se tu obslouží sami a v pokladničce nechají tolik, kolik sami uznají za vhodné – a prý to tak skutečně funguje. A kdo si chce užít tu pravou jesenickou melancholii, měl by prý pozorovat podzimní mlhu za poslechu kapely Priessnitz, s nezbytným půllitrem piva Holba v ruce. „Člověk si zde může užít odloučení, čerstvý vzduch a klid, který je sem tam přerušen zvukem dieselových motorů starých vlaků. Ty dodávají pomalu plynoucímu času specifickou strukturu, kterou Nebel tak miloval,“ napsal Peter Brock.

Na skutečnost, že nyní do Jeseníků putují zvědaví turisté nejen z Česka, nyní zareagovaly i České dráhy. Od 15. prosince tak bude na trase mezi Jeseníkem a Zábřehem na Moravě jezdit vlak jménem Alois Nebel. Ti největší komiksoví a filmoví fanoušci, hledající jednoduchý návod na prozkoumání Jeseníků, mohou navíc už od května využívat mobilního průvodce po regionu. Cestovatelé vyrážející z Prahy si mohou chytrou aplikaci vyzkoušet už na Hlavním nádraží, aby se pak neztratili v mlze Vlkodlačích hor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *