Politika

Okamura je větší hrozbou než komunisté, tvrdí bruselský analytik

Pokud mají v Bruselu z něčeho obavy, tak jsou to populisté a pravicoví extremisté. Tomio Okamura proto může být pro Česko větším problémem, než vláda s podporou komunistů, myslí si Aleš Chmelař, analytik prestižního bruselského think-tanku Centre for European Policy Studies.

Za vlády ODS Česko často patřilo při vyjednáváních v EU do euroskeptického tábora a jako jediná země kromě Velké Británie odmítlo podepsat tzv. fiskální kompakt. Vy v Bruselu žijete, máte příležitost se stýkat s unijními činiteli – jaký doposud byl podle vaší osobní zkušenosti obraz Česka v EU?

Lidé v Bruselu nedokáží příliš rozlišovat mezi názorem vlády a tím, jak se k Evropské unii staví občané. To, co rezonuje, je pozice české vlády, a ta tady byla vnímána velice špatně. Události kolem fiskálního kompaktu byly přijaty jako známka toho, že jsme se zcela vyřadili ze skupiny středoevropských zemí, které se snaží podporovat evropskou integraci.

Navíc jsme si udělali reputaci pragmatiků, takových Britů – a to je v Bruselu špatná reputace. Když nedáváte prostor pro konsenzus a jdete až příliš nadoraz – což byl náš případ v otázce fiskálního kompaktu – tak se vám to nějakým způsobem vrací. Já mám trošku pocit, že se nám to vrací při současném vyjednávání o prodlouženém čerpání z evropských fondů. Zatímco přijetí fiskálního kompaktu by nás nestálo nic, teď nás to možná přijde draho.

Pokud bude po volbách nejsilnější vládnoucí stranou ČSSD, změní se něco na postavení ČR v Bruselu?

Pokud jde o reakce zdejších médií, tak ty jsou minimální. Konec Václava Klause na Hradě zde měl velký ohlas, ale myslím, že budoucí změna vlády tolik lidí nezaujme.

Při vyjednáváních v Radě EU budou snad zástupci příští vlády v lepší pozici. I zástupci Evropské lidové strany se v mnohém dívají na socialisty, kam patří ČSSD, o něco pozitivněji, než na frakci Evropských konzervatistů a reformistů, jejímž členem je ODS. Největší prostor pro komunikaci pak bude se zeměmi, kde je ve vládě také sociální demokracie – především s Francií a asi také s Německem. Celá evropská politika bude možná více sociálně-demokratická, než je tomu dnes. Tam se nabízí pro budoucí českou vládu prostor, který před tím neexistoval. Podobné spojení doposud vedlo pouze k britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který je v Evropě izolován.

V evropské reálpolitice tedy změna může být pozitivní. Jestli to ale doopravdy změní i to, jak nás v Bruselu vnímají, tak tím si tak jistý nejsem. Bruselská perspektiva je poněkud zjednodušená a málokdo tu české politice byť jen vzdáleně rozumí.

Je možné, že socialisté sestaví vládu s podporou KSČM. Mohla by nás taková situace poškodit? Jak je v Bruselu KSČM vnímána?

Možná vás překvapím, ale čeští komunisté v Evropě nejsou příliš velkým strašákem. Skupina, ve které zasedají poslanci KSČM v evropském parlamentu, je v podstatě proevropská. Je to radikálnější levice, kam patří i některé tradiční strany. Českým komunistům se vyčítá jejich konzervativismus, ale na druhou stranu například o vystoupení z EU komunisté podle svého programu neuvažují. Proto jsem neslyšel o tom, že by z nich měl někdo hrůzu. Účast radikálnějších levicových stran ve vládě není v Evropě natolik výjimečná a evropští politici nemají z radikální levice takové obavy, jako lidé v České republice.

Mám dojem, že pokud se v Bruselu lidé něčeho bojí – alespoň v kruzích, ve kterých se tady pohybuji – tak je to populismus, zejména ten pravicově-extremistický a anti-evropský. Proto si myslím, že mnohem větší strach by vzbuzovala koalice, ve které by se nacházel Okamura nebo Bobošíková.

V předvolebních průzkumech si euroskeptické strany příliš dobře nevedou – ODS má jen 7 %, hnutí Tomia Okamury se pohybuje na hranici volitelnosti. Znamená to, že Češi přestávají být euroskeptiky, nebo to spíše potvrzuje, že pro ně otázka vztahu k EU není příliš důležitá?

Evropská témata v kampani tradičně netáhnou, což je pro euroskeptické strany problém. Mainstreamové strany se na druhou stranu snaží svou proevropskost tak trochu maskovat a všem tedy vyhovuje, že se o EU příliš nemluví. Jinak to ale může vypadat ve volbách do evropského parlamentu – dokáži si představit, že pokud nebudeme za pár dní mít poslance Okamuru, tak přijde za pár měsíců europoslanec Okamura.

Euroskepticismus mezi Čechy nicméně stále stoupá. I výzkumy Eurobarometr ukazují, že v tomto ohledu jsme na tom nejhůř za posledních patnáct let.

11 comments

 1. Největší hrozbou je vždy neodvolatelný byrokrat. utlačující demokracií a svrchovanost států nařízením. Brusel je plno neodvolatelných byrokratů ovládané Němci, zneužívající postavení a kapitál…Vystoupit z kolonie UNIE je to nejlepší co může být a jít po vzoru Švýcarska na spolupráci… Okamura je kritik a to správně….Jaké je nebezpečí v Okamurovi, když je zlo jinde a s neschopnosti byrokratů. se demokraticky dohodnout s obyvateli zemí….Pryč s byrokraty!!!!Bruselský analatik????Nebrat vážně lidi z Bruselu…Mají výhody na které se skládají státy UNIE a strach ze změny.

 2. Jistěže se ho bojí, když mluví pravdu. Evropská unie je zlodějina, tahají z nás akorát hrůzné peníze, které se zatajují a o demokracii se nedá ani mluvit. Chtějí snad, abychom je vzývali jako bohy bůhví za co. Všehovšudy nic dobrého neudělali, mimo poplatků a poplatků. EU nakáže a my musíme poslechnout, tak co je to za demokracii? Ať se jdou vycpat. Nemůžeme se pak divit, že se někoho jako Okamury bojí, protože je kritizuje a nelíbá zemi, po které chodí, jak by si oni přáli. Kdybychom nebyli v Unii, měli bychom o polovinu problémů méně, než máme teď. Když se k tomu navíc přidá neschopnost současné vlády, která se bude hašteřit jako malé děti ve školce, tak se pak nemůže nikdo divit, že jsme proti EU. Není to tak, že by to byla jen současná vláda, lidi jsou taky.

 3. Já k tomuto nemám co dodat,protože kvůli analitickému blbovi si nebudu ničit svoje zdraví.Pan redaktor neumí používat cizí slova,nebo neví co znamenají.Tomio Okamura je vlastenec a jeho program je tak sestaven,Né pro politiky a mamonáře,ale pro vlast,takže pro lidi stejného cítění.Takže pokud je toto populismus,takže i já jsem populista.Tomio Okamura je vlastenec a v jeho programu je nepřijímání ekonomických uprchlíků a nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod islámských náboženských fanatiků.Pokud tohle je extremizmus,tak i já jsem extremista.A to,že nás EU žene do záhuby,zjistila i Anglie,takže i já jsem pro výstup z této … (nemám slušného přirovnání) organizace !

  1. Souhlasím s Vámi.Brusel nedělá vůbec nic pro to,aby na evropské území nevstupovali nelegální migranti,ba naopak.Vyloženě nás ženou do záhuby.Pokud v ČR lidé ve většině s migrací nesouhlasí,tak má pan Okamura pravdu a díky mu,že za nás všechny proti tomu bojuje.Jen hlupák může říct,že je populista nebo extremista! Sami mnozí muslimové varují před islámem.Ta videa,co vídáme na fb mluví za všechno.

 4. Jsem pro odchod z molochu zvaného Evropská Unie. jasná odpověď na jejich politiku přijímání nemakačenků a darmožroutů, z kterých se časem vyklubou teroristi. Volím SPD, volím vlastence, volím Tomia Okamuru!!!!

 5. Největší hrozbou pro evropsku civilizaci svobody, jsou právě lidé, jako je tenhle hlupák Chmelař!!!

 6. Jakýsi bezvýznamný klouček z bruselského think-tanku, Sorosem vyškolený, nás bude strašit a poučovat. Prý si euroskeptické strany ODS a SPD v předvolebních průzkumech dobře nevedou a podsouvá nám mimo jiné, že češi přestávají být euroskeptiky. To ukazuje, že tento objev pana redaktora, bruselský analitik, je úplně pitomý nebo nám záměrně lže. SPD je nová strana která voliče teprve získává a ODS ztrácí voliče ne proto, že je euroskeptická ale pro skandály které dlouhodobě provází jejich politiku.

 7. Budu volit pouze a pouze SPD Okamuru, protože Okamurovi jde o lidi jde mu o naši bezpečnost, říká lidem pravdu a také říká pravdu politikům. Podívejte se na ně, je to ostuda národa, jen stále bojují mezi sebou a o lid jim vůbec nejde. Stydím se za naši vládu, Babiš je za dvacet a Sobotka za dvacetdva bez dvou, to samé Kalousek,, Bělobrádek a další. Nebudu dále jmenovat. Prostě OKAMURA, OKAMURA A ZASE OKAMURA SPD, tomu také lidé věří.. A ještě všem zamotá hlavu, dejte na má slova.

 8. Prave proto musime volit SPD Okamuru, abychom tem prozapadnim priznivcum znicit celou evropu dokazali se odtrhnout z teto silene predstavy jak by mela Evropa v budoucnu vypadat.Tito paraziti vysrudivani pro zapadni Kapitalizmus podporovany G..Sorosem a utlacovani jedincu jsou stali placeni ve sve prognoze a neradi by prisli o osobni zjisky na ukor verejnosti .Nemaji zadny bunecny cit pro Slovanske narody a vse by za chamtivost a sve obohacovani diktovali nasi narodni obcanske historicke civilizac.Rezim zapadu kde jiz rodina nema zadny smysl a hodnota cloveka je dana na pospas zvrhlosti a nadrazenosti nad svymi obcany.Jsou urceni k terorizmu,natlaku a nadrazenosti vuci druhym.

 9. Pan Okamura mluvi, to co si myslí většina naroda.Co umi v Bruselu jen přikazovat a nakazovat a brát za to peníze o kterých se může poctivě pracujicímu jen zdát.Nehledě na Islamismus Evropy, před kterym nás chranili naši předkové.Islam je zlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *