Politika

Zahraniční tisk: Zeman škodí demokracii, hlavním poraženým je Sobotka

Prezident je režisérem i hlavní postavou krize, jejíž konec je v nedohlednu, zaznívá od našich sousedů. Slabá místa české ústavy, která dávají prezidentovi volné ruce při jmenování vlády, a možná východiska ze současné krize jsou středobodem zájmu německojazyčných médií. Česká politická krize spojená s včerejším hlasováním o důvěře Rusnokovy vlády upoutala pozornost většiny z nich.

„Pravice stojí proti levici, prezident proti parlamentu. Nesporné je pouze to, že Česko se potácí v parlamentní krizi, jejíž konec je v nedohlednu,“ popisuje situaci Ulrich Krökel ve svém článku pro Frankfurter Rundschau. „Zeman má přitom tu výhodu, že vystupuje zároveň jako autor, režisér a hlavní postava tohoto dramatu. Svůj scénář píše podle zákona: Ústava dovoluje prezidentovi, aby tím, že nikoho nenominuje, držel v úřadu svého chráněnce Rusnoka. Parlamentní většina je tak bezmocná,“ konstatuje Krökel.

„Česká ústava je v některých bodech poněkud vágní a ponechává prostor pro interpretaci. Zeman využívá této mezery, aniž by bral ohled na to, jestli jeho vláda má dostatečnou podporu parlamentu a je tedy také akceschopná. Lze pochybovat o tom, že Zeman preferuje blaho státu spíše než své politické zájmy.“ polemizuje Cyrill Stieger ve svém článku pro švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

„Hlasy z okolí Miloše Zemana se už nechaly několikrát slyšet, že by prezident rád nechal tuto vládu ve funkci až do plánovaných voleb na jaře 2014. Vládu, která sestává ze Zemanových přátel, jejichž strana u posledních parlamentních voleb propadla a není zastoupena v parlamentu,“ napsal Hans Jörg Schmidt, jehož článek otiskl například Die Presse.

„Řešení politické krize ukazuje, jak prezident Zeman rozumí svému politickému úřadu a své roli. Ústava mu zaručuje silnou pozici, když jde o jmenování nového premiéra. A on využívá této možnosti do poslední kapky, když drží v úřadě Rusnokovu vládu neuznanou parlamentem. To hraničí se zneužitím ústavy, poškozuje demokracii a oslabuje důvěru v politiku. Tato země přitom potřebuje stabilitu, ne mocenské hříčky na úkor občanů,“ komentuje situaci v Čechách Frank Grubitzsch pro Sächsische Zeitung. Ve svém komentáři doporučuje vyhlášení předčasných voleb, jež by vedly k demokraticky zvolené vládě, nikoli „puči shora“.

Sobotkův obrat

Někteří novináři upozornili také na roli Bohuslava Sobotky a jeho pozici v ČSSD. „Největším poraženým pražského mocenského boje je šéf sociálně demokratické strany Bohuslav Sobotka. Ještě nedávno si byl jistý, že vyhraje příští volby. Ale od pádu předchozí vlády dělá všechno špatně. Jím iniciovaný návrh na rozpuštění sněmovny nevyšel. A tři sociální demokraté vstoupili do vlády, kterou šéf jejich strany tak vehementně odmítal,“ napsal Frank Herold pro Berliner Zeitung.

Sobotkovy osobnosti si všiml i deník Stern, který psal o „překvapivé změně přesvědčení v ČSSD těsně před hlasováním o důvěře. Její předseda Bohuslav Sobotka po celé týdny odmítal Zemanem sestavenou vládu a prosazoval předčasné volby. Obratem o 180 stupňů vyzval poslance ČSSD k překvapivému ‚ano‘ Rusnokově vládě.“ Sobotka svůj krok vysvětluje strachem z rozštěpení strany, Stern ovšem cituje Lidové noviny, podle nichž Sobotka předal Zemanovi klíče od ČSSD a nebude již schopen udržet se v čele strany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *