Business

‚Zvoní jim hrana.‘ Některým cestovním kancelářím vypršelo pojištění, na nové přitom nemají

Některým českým cestovním kancelářím vypršelo pojištění proti úpadku a nové se jim nedaří sjednat. Tato pojistka je přitom ze zákona povinná. Bez ní teď firmy nesmí pořádat vlastní zájezdy a prodávat je zákazníkům. Na podzim pojistka proti úpadku skončí zhruba třetině společností na domácím trhu, zjistil Radiožurnál.

Majitelka cestovní kanceláře ČiLe Lenka Čížková pořádá dovolené už dvanáct let. Problém s pojistkou nikdy neměla. Splnit podmínky pojišťoven je ale v letošním roce podle ní mnohem obtížnější. „Nám opravdu nezbývají statisíce na pojistky. Nevyděláváme, takže stěží přežíváme. A teď po dvou covidových letech nám zvednou kauci řádově o 300 procent, to je nemožné, my ty peníze nemáme,“ popsala pro Radiožurnál.

Nakonec se jí pojistku podařilo o další rok prodloužit. Bez pomoci záruční banky by se ale neobešla. „Jsem z těch šťastných, už jsem to dokončila zdárně tento týden. Nicméně bude velké množství cestovních kanceláří, které to položí, kterým zvoní hrana,“ dodala.

Pravidla pojišťoven se v letošním roce zásadně zpřísnila. Zdražila nejenom samotná pojistka, ale taky právě kauce nebo spoluúčast, kterou musí cestovní kanceláře uhradit. Jen pro představou – malou cestovní kancelář vyjdou tyto náklady minimálně na tři čtvrtě milionu korun. S velikostí společnosti se pak suma zvyšuje. Některé firmy tak na limity vůbec nedosáhnou.